Vale of York Working Retriever Club

  KC ID No 2263

 © Vale Of York Working Retriever Club 2021.                                                               All rights reserved.

Events & Working Test Results 2021


Open Walked Up Cold Game Test for A/V Retriever at

West Field Farm,

Fimber, Driffield

on Saturday June 26th 2021

By kind permission of Mr Andrew Baxter

 with thanks to keeper Mr Tony Towse

JUDGES: Mr Mick Newsam,Mr Phil Smithies,

Mr Steve Burns & Mr Brian Dodsworth


DOG STEWARD: Margaret Pearce  

RESULTS

1st: & the Granville Hull Cup.

Ralph Thompson with Lab. D Lowforge Philpsopher

Handler Ralph Thompson, Owner Sarah Stringfellow.

2nd: Victoria Waterfield with Lab.B Brocklebank Diamond

3rd: Philip Wagland with GR.B. Funnyline Fieldquest Kelbrook.

4th: Charlie Albone with Lab. D. Berrylaw Aberfeldy.


COM: Anna Wagland with GR.B. Funnyline Fieldquest Knockandhu


TROPHY FOR BEST LABRADOR RETRIEVER:

Ralph Thompson with Lab. D Lowforge Philpsopher

Handler Ralph Thompson, Owner Sarah Stringfellow.

Junior Handler Working Tests

and Fun Morning

DATE  Saturday 3rd July 2021

VENUE Castle Howard, York

by kind permission of Mrs Victoria Howard, Chairman of Castle Howard Estates

and the much appreciated help of Head Gamekeeper, Clive Harrison


 JUDGES  WORKING TESTS:-    Margaret Pearce, Alan Richardson,

Robert Fisher, Harvey Richardson.


SCURRY:                                         Annie and George Symon  


CHIEF STEWARD                        Mrs Jane Jacob  


COVID OFFICER:                        Mrs Claire Carvis  


SPONSOR:                                   Skinners Pet Foods Ltd  


Junior Handlers at Castle Howard 3rd July 2021

RESULTS

0 to 7 years inclusive – Solo

1st  Oliver Jones with Thaddeus  (Labrador)


8 to 11 years Inclusive – Solo

1st  Jack Middlewood with Gunner  (Labrador)

2nd Jack Middlewood with Fleur  (Labrador)


12 to 15 years inclusive – Solo

1st  Hannah Middlewood with Riley  (Labrador)

2nd Eve Middlewood with Fleur  (Labrador)

3rd Hannah Middlewood with Gunner (Labrador)


0 to 7 years inclusive – Assisted

1st  Robert Christon with Rocky  (Labrador)

2nd Frankie Coates with Monty  (Labrador)

3rd  Amelie Carr with Whisper  (Spaniel)


8 to 11 years inclusive – Assisted

1st  Lacy Sellars with Ross   (Labrador)

2nd Lacey Sellers with Daysy   (Labrador)

3rd  Noah Carr with Whisper    (Spaniel)


Overall Best Owner/Handler – Hannah Middlewood with Riley

Best Golden Retriever – No Golden Retrievers took part

Best Labrador – Hannah Middlewood with Riley


TIMED SCURRY

Junior Winner  Eve Middlewood with Elsa  (Labrador)

Adult Winner Stacey with Rocky    (Labrador)


A good day was had by everyone and especially by our ten Junior Handlers.   Once again Clive mowed the field to perfection.   We had two changes in Judges at the last minute but Margaret Pearce and Richard stepped in to support Alan and Harvey Richardson.   We received some very nice comments about our Judges.   Thanks go to all our helpers who worked extremely hard be it on Covid duty, selling Raffle tickets, helping with the scores, dummy throwing and the catering team including Andrew who was in charge of the barbecue.   Finally George and Annie Symon did a good job with the Scurry.   The weather held out until it was ready to pack up and go when the rain bucketed down!


KC GUNDOG WORKING TEST for , NOVICE, VETERAN & OPEN  A/V RETRIEVER

Held on

Sunday, 25th July

at Manor Farm, Great Kelk

By kind permission of the Middlewood Family

Generously sponsored by Skinner’s Pet Foods Ltd

Judges: Sarah Coomber-Smith, Stephanie Smith, Tom Birchall & Casper Jonsen


Chief  Steward:  Teresa Middlewood

RESULTS

NOVICE :

1st  & Trophy to The Winner & Trophy for Best Labrador:

Sandra Ellis with Lab.D. Cuckavalda Black Bean

2nd:Mollie Lord with Lab.D. Gunnerspeg Artemus

3rd:Linda Barrett  with Lab.D. Runningbeck Saxony

4th:Roger Kilty with Lab.D. Tarnedge Scout. (After R.O. 3&4)

COM’s

Alan Richardson with GR.D. Ricanded Commodor’s Flag

Trophy for Best Golden Retriever.

Jane Duffy with Lab. B. Dallagill Larksong

Jane Duffy with Lab. B. Dallagill Woodlard

Sandra Ellis with Lab. D. Yatts at Foxholes




VETERAN :

1st :& Winner’s Trophy:  

Paul Williams withGR.B. Woodfinch Fortissimo

OPEN GWT:

1st & Winner’s Trophy:

Sheila Tait with Lab. B. Bylands Bonnie

2nd Louise Franklin with Lab. B. Stonefall Teal

3rd David Houghton with Lab. D. Kenaiteen Marvel.

4th Philip Smithies with Lab. B. Patanavac Julia

COM’s:-

 Brian Dodsworth with Lab. D. Hazeloaks Thistle.

 Mollie Lord with Lab. D. Gunnerspeg Artemus


Skinners Pet Foods Ltd vouchers were presented to

1st, 2nd & 3rd places in all categories.

A Novice Cold Game  Working Test was held

on Saturday 14th August 2021

at Harry’s Cottage Newton Kyme, Nr Tadcaster.

By kind permission of the Cornforth Family

And the much appreciated help of Becki Thistle.


Generously sponsored by Skinner’s Pet Foods Ltd


Judges: Andrew Curtis & Glynn Sykes

Chief Steward: Margaret Pearce



RESULTS:

1st & Winner’s Trophy:

Serena Richardson with Kaysburn Red Kite (LR.D.)

2nd Andy Coates with Wheldrake Jay (LR.B.)

3rd  Linda Barrett with Runningbeck Saxony  (LR.D.)


COM’s

Roger Kilty with Tarnedge Scout. (LR.D.)

Mollie Lord with Gunnerspeg Artemus. (LR.D.)

Best Labrador Retriever:-

Serena Richardson with Kaysburn Red Kite


Skinners Pet Foods Ltd vouchers were presented to 1st, 2nd & 3rd places